CERN Accelerating science

Collaboration Board members

Function Member Deputy
CERN CSO Eckhard Elsen  
CERN IT Dept. Head Frédéric Hemmer Maite Barroso
CERN PH Dept Representative Livio Mapelli  
Scientific Secretary Sue Foffano  
LCG Project Leader Ian Bird  
Collaboration Board Chair Roger Jones  
     
LHC Experiment Spokespersons    
ALICE spokesperson F. Antinori B. Hippolyte
T. K. Nayak
ATLAS spokesperson Karl Jacobs Isabelle Wingerter-Seez
Andreas Hoecker
CMS spokesperson Joel Butler Guenther Dissertori, Roberto Carlin
LHCb spokesperson Giovanni Passaleva Chris Parkes
     
Computing Coordinators (non-voting)    
ALICE Predrag Buncic Latchezar Betev
ATLAS Torre Wenaus

David Costanzo

CMS Liz Sexton Kennedy, Daniele Bonacorsi  
LHCb Stefan Roiser Andrew McNab, Philippe Charpentier
     
International Membership    
Australia, University of Melbourne Geoff Taylor Lucien Boland
Austria, Austrian Tier-2 Federation Dietrich Liko
Dietmar Kuhn
 
Belgium, Belgian Tier-2 Federation

Giacomo Bruno
Olivier Devroede
Pascal Vanlaer 

 
Brazil, SPRACE, Sao Paulo Sergio F. Novaes Eduardo de Moraes Gregores
Canada, TRIUMF Reda Tafirout Mike Vetterli
Canada, Canada-East Pierre Savard S. Robertson
Canada, Canada-West Reda Tafirout Randy Sobie
China, IHEP, Beijing Gang Chen  
Czech Rep., FZU AS, Prague Milos Lokajicek  
Estonia, NICPB Mario Kadastik  
Finland, NDGF/HIP Tier 2 Paula Eerola  
France, CC-IN2P3 Laurent Duflot Catherine Biscarat
France, CC-IN2P3 AF Laurent Duflot Catherine Biscarat
France, CPPM, Marseille Francois Touchard  
France, GRIF, Paris Jean-Pierre Meyer  
France, IPHC, Strasbourg Daniel Bloch  
France, LAPP, Annecy Jézéquel, S.  
France, LPC, Clermont-Ferrand Eric Cogneras  
France, LPSC, Grenoble Sabine Crépé-Renaudin  
France, SUBATECH, Nantes Laurent Aphecetche  
Germany, KIT Johannes Bluemer Achim Streit
Germany, DESY, Hamburg Volker Gülzow  
Germany, GSI, Darmstadt Thorsten Kollegger  
Germany, ATLAS Federation, FR/W Markus Schumacher
Torsten Harenberg
 
Germany, ATLAS Federation, Munich Siegfried Bethke  
Germany, ATLAS Federation, HH/Goe Volker Gülzow Arnulf Quadt
Germany, CMS Federation Volker Gülzow Thomas Kress
Germany, LHCb Federation Volker Gülzow  
Greece, GRID LAB, Kavala Institute of Technology L. Magafas, D. Bandekas, E. Gazis  
Greece, HEP Laboratory, University of Ioannina Ioannis Papadopoulos  
Hungary, HGCC Federation D. Horvath
Csaba Hajdu
 
India, TIFR, Mumbai Kajari Mazumdar  
India, VECC/SINP, Kolkata Viyogi, Y.P.  
Israel, ICHEP Lorne Levinson  
Italy, CNAF Gaetano Maron  Luca Dell’Agnello
Italy, INFN ALICE Federation Domenico Elia Stefano Bagnasco
Italy, INFN ATLAS Federation Giampaolo Carlino Alessandro De Salvo
Italy, INFN CMS Federation Tommaso Boccali  
Italy, INFN LHCb Federation Concezio Bozzi  
Japan, ICEPP, Tokyo Hiroshi Sakamoto  
Latin America (CLAF/RENAFAE) Ignacio Bediaga Renato Santana
Mexico, UNAM Lukas Nellen Guy Paic
Malaysia, University of Malaya W. A. T. Wan Abdullah  
The Netherlands, LHC/Tier1 Jeff Templon  
Nordic Data Grid Facility (NDGF) Gudmund Høst Mattias Wadenstein, Oxana Smirnova
Republic of Korea, CHEP of KNU, Daegu Dongchul Son
G.N.Kim
 
Republic of Korea, KISTI-GSDC, Daejeon Seo-Young Noh Sang-Un Ahn
Republic of Korea, KR-KISTI-GSDC-02, Daejeon

Geonmo Ryu

 
Pakistan, Pakistan ALICE Federation Sajjad Mohsin  
Pakistan, Pakistan Tier-2 Federation Hafeez Hoorani  
Poland, Polish Tier-2 Federation Tomasz Fruboes  
Portugal, LIP Tier-2 Federation Jorge Oliveira Gomes David, M.
Romania, Romanian Tier-2 Federation Mihnea Dulea  
Russian Fed., Russian Data-Intensive GRID (RDIG) Viacheslav Ilyin Vladimir Korenkov
Slovak Republic, Slovak Tier 2 Federation Pavol Strizenec  
Slovenia, SiGNET, Jozef Stefan Institute Borut Kersevan  
Spain, PIC Manuel Delfino Josep Flix
South Africa, CHPC D. Adams  
Spain, ATLAS Federation Jose Salt Andreu Pacheco Pages
Jose del Peso
Spain, CMS Federation F. Matorras Jose Hernandez
Spain, LHCb Federation Ricardo Graciani Diaz Juan Jose Saborido Silva
Sweden, SNIC Tier-2 Hans Karlsson  
Switzerland, CHIPP Christoph Grab  
Taiwan, ASGC Simon Lin  
Taiwan, CSM Federation Ce-Kuen Shieh, Chun-Yu Lin  
Thailand, National e-Science Infrastructure Consortium

B. Asavapibhop, N. Srimanobhas (CU)
C. Kobdaj, A. Srikaew (SUT)
C. Vorakulpipat, S. U-ruekolan (NSTDA)

 
Turkey, Turkish Tier-2 Federation Levent Baskus
Turk Cakir, I
Ortakaya, B.
 
UK, RAL Dave Britton  
UK, London Tier 2 David Colling  
UK, NorthGrid Roger Jones  
UK, ScotGrid Peter Clarke  
UK, SouthGrid David Kelsey  
Ukraine, Ukrainian Tier-2 Federation Gena Zinovjev  
USA,BNL Eric Lancon X. Zhao
USA, FNAL Panagiotis Spentzouris Oliver Gutsche
USA, Great Lakes ATLAS T2 Shawn McKee Robert Ball
USA, LBNL ALICE, Berkeley CA Jeff Porter  
USA, Northeast ATLAS T2 Jim Shank Saul Youssef
USA, Midwest ATLAS T2 Rob Gardner Fred Luehring
USA, Southwest ATLAS T2 Kaushik De Horst Severini
USA, SLAC ATLAS T2 Wei Yang Richard Mount
USA, Caltech CMS T2 Harvey Newman Julian Bunn
USA, Florida CMS T2 Paul Avery Bockjoo Kim
USA, MIT CMS T2 Christoph Paus  
USA, Nebraska CMS T2 Ken Bloom David Swanson
USA, Purdue CMS T2 Norbert Neumeister  
USA, UC San Diego CMS T2 Frank Wuerthwein Avi Yagil
USA, U. Wisconsin CMS T2 Sridhara Dasu Wesley Smith

 

Page last updated on: 30 Oct 2017